Geneza powstania Polskiego Klubu Szermierczego

Polski Klub Szermierczy rozpoczął działalność w 2003 roku. Powstał z inicjatywy wybitnych przedstawicieli środowiska szermierczego oraz sympatyków szermierki stawiających sobie za zadanie propagowanie i rozwijanie tej pięknej dyscypliny sportu.

A wszystko zaczęło się tak…

W trakcie planowania prezentacji szermierki na „Pikniku Olimpijskim” 2001 postanowiliśmy pokazać szermierkę nieco inaczej. I tak na planszy pojawiły się osoby, które nigdy nie trenowały tej dyscypliny. Pojawili się także byli szermierze, którzy na wiele lat stracili kontakt z szermierką.

Impreza przeszła nasze oczekiwania. Ustawiła się długa kolejka amatorów skrzyżowania prawdziwej sportowej broni szermierczej. Zarówno dzieci jak i dorośli bawili się znakomicie a wszystko przy dopingu licznie zebranej publiczności. Prawdziwym hitem okazał się turniej, w którym wystąpili znani z zupełnie innej działalności panowie po „czterdziestce”. Krzysztof Czeszejko-Sochacki –prawnik, Ryszard Mikliński – polityk, Tomasz Tomaszewski – dziennikarz i aktor oraz Marian Sypniewski (jedyny w tym gronie znany szermierz) pod kierunkiem trenera Marka Poznańskiego stoczyli kilka niezwykle pasjonujących pojedynków.

To wydarzenie stało się impulsem do propagowania szermierki, spełniającej wszelkie warunki, świetnej rekreacji fizycznej i psychicznej a forma prezentacji przeszła do tradycji Pikników Olimpijskich.

Tak powstał Klub, który już na starcie skupił kilkudziesięciu sympatyków „białej broni” i liczba ta ciągle rośnie.

Polski Klub Szermierczy

Członkowie założyciele

 1. Tomasz Abramski
 2. Zbigniew Balcerzak
 3. Adam Cieciura
 4. Krzysztof Czeszejko-Sochacki
 5. Piotr Kiełpikowski
 6. Adam Krzesiński
 7. Janusz Majewski
 8. Ryszard Mikliński
 9. Janusz Olech
 10. Andrzej Piątkowski
 11. Grzegorz Poznański
 12. Marek Poznański
 13. Janusz Sieniawski
 14. Zbigniew Skrudlik
 15. Marian Sypniewski
 16. Tomasz Tomaszewski