Historia Turnieju

Międzynarodowy Turniej Niepodległości pod hasłem „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki” to inicjatywa Polskiego Klubu Szermierczego (PKSzerm Warszawa), wiodącego klubu szermierczego w stolicy. Turniej organizowany jest w rocznicę Odzyskania Niepodległości i jest okazją do pokazania, jak polska szermierka świętuje to niezwykle ważne dla wszystkich Polaków wydarzenie.

Turniej szermierki, jak żaden inny, nadaje się do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Szermierka to nie tylko sport ciała, ale i umysłu oraz woli. Nieprzypadkowo ten właśnie sport jest obowiązkowy na wszystkich najlepszych uczelniach na świecie. Hartuje ciało, a przede wszystkim ducha. Stając na planszy szermierczej, każdy powinien chcieć wygrać. Liczy się wola zwycięstwa. Wytrawni szermierze stają nieustraszeni przed kolejnymi wyzwaniami, zarówno na planszach, jak i w życiu codziennym.

Pierwszy Turniej Szermierczy z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości został zorganizowany w 2016 roku. Z roku na rok wzrastało zainteresowanie zawodami, przybywało kategorii i startujących zawodników, a turniej organizowany był w coraz bardziej prestiżowych miejscach, jak Stadion Narodowy czy Torwar. W 2023 roku, po pandemicznej przerwie, wracamy do organizacji tego ważnego, międzynarodowego turnieju, mając nadzieję, że na stałe zagości w kalendarzu sportowych imprez Warszawy i Polski.

IV Międzynarodowy Turniej Niepodległości jest turniejem klasyfikacyjnym Polskiego Związku Szermierczego dla kategorii: dzieci i młodzicy.

I jeszcze trochę wspomnień…